Geleneksel Şalgam
FERMENTE ŞALGAM ÜRETİMİ NEDİR?
Ana maddesi siyah havuç, %1 veya %3 arası şalgam turpu, acı süs biberi, su, tuz ve ata formülümüz olan mayası ile 30-40 gün bir mayalanma sürecinden sonra elde edilen doğal, son derece sağlıklı bir içecektir.
ŞALGAM SUYU NEDİR?
Ana maddesi mor havuç, şalgam turbu, acı süs biberi, su, tuz ve mayası kepekli bulgur .
ŞALGAM SUYU YARARLARI
Bileşiminde kalsiyum ve demir ile A, C ve B grubu vitaminler bulunan şalgam, afrodizyak özelliği bulunmaktadır.Kalp, damar ve göz sağlığı için faydalıdır.Kalsiyum, potasyum ve demir içerir.
COĞRAFİ İŞARETLER
Ereğli'nin coğrafi işareti olan siyah havucu Ereğli'deki kendi tarlalarıza ekiyoruz. Ve özenle işliyoruz sizlere fermente şalgam olarak sunuyoruz.

ŞALGAM SUYU (SİYAH HAVUÇ SUYU) NEDİR?

Siyah Havuç Suyu veya bilinen adıyla Şalgam Suyu Turpgiller ailesine ait bir bitki olan ve Konya'nın Ereğli ilçesinde yetişen siyah havuçtan elde edilen bir içecektir. Bir tür pancar olan siyah havucun şalgam turpu, su, tuz ve maya ile karıştırılıp 30-40 gün bir mayalanma sürecinden sonra şişelenmesiyle oluşmaktadır. 30 - 40 günlük mayalanma süreci şalgamın fermente olması açısından önemlidir. Şalgam suyunun hammaddesi olan siyah havucun ana üretim merkezi Konya'nın Ereğli ilçesidir. Coğrafi ürün tescili 09/06/2017 tarihinde yapılmış olan siyah havuç Ereğli Siyah Havucu olarak adlandırılmaktadır. Şalgam suyu hafif ekşimsi bir tada, kırmızı renge ve bulanık bir görüşe sahiptir. Acılı ve acısız çeşitleri olan şalgam özellikle kebap yanında içilmektedir.

ŞALGAM SUYUNUN FAYDALARI

- Eklem ağrısı şikayetlerini azaltır.

- Romatizma ve nikriste faydalıdır.

- Göğsü yumuşatır.

- Akciğer ve bronşları temizler.

- Boğaz iltihaplarını giderir.

- Böbrek taşlarını ve böbrekteki kumu dökmeye yardımcı olur.

- Ağız içerisindeki yaraları önler.

- İdrar söktürücü özelliğe sahiptir.

- İçeriğinde bulunan laktik asit sayesinde sindirimi kolaylaştırır.

- Vücuttaki toksinleri temizler. İçerdiği antioksidan ile yaşlanma belirtilerini azaltır, vücut bağışıklığını güçlendirir ve bünyesindeki C vitamini ile cildi besler ve korur.

- Oldukça düşük kaloriye sahiptir. Lif bakımından zengindir, lifler vücutta şişerek tokluk hissi verir. Bu sayede de kilo vermek isteyenler için faydalıdır.

- İçeriğinde bulunan A, B ve C vitaminleri sayesinde kalp ve göz sağlığına iyi gelir.

- Potasyum, kalsiyum ve demir minerallerini içerir. Diş ve kemik sağlığına da iyi gelir.

- Bünyesinde bulunan mineraller sayesinde stresi azaltır ve sinirleri yatıştırır.


Sıkça Sorulan Sorular

Şalgam, Brassicaceae familyasına ait yuvarlak, elma büyüklüğünde bir kök sebzedir. Bitki güneş ışığına maruz kaldığında, tepenin etrafında açık mor bir allık görülür. Bu sebzenin lahanası ve yaprakları yenilebilir.

Günseven Şalgamları % 100 fermentedir. Günseven olarak bizler siyah havucun mayalanma süresi dolmadan şalgam üretimine geçmemekteyiz.